★★★★★ 4.8 48 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.iaqsg.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Gear up for superior CNC machining with our MT2-FMB22 Face Mill Holder and 400r 50-22 End Milling cutting machine set, complete with 10 APMT1604 carbide inserts. Crafted from cemented carbide and enhanced with the latest coating technologies, this kit delivers high-speed, high-precision milling to take your CNC operations to the next Levels. Ideal for professional machinists demanding accuracy and durability, this set is engineered to make light work of the toughest milling tasks.Specifications:Type: BAP400R-50-22 (End Mill), MT2-FMB22 (Face Mill Holder), APMT1604 (Carbide Inserts)Material: Cemented CarbideWeight: Approx. 942g (33.2oz)Diameter: 50mm (2 inches)Height: 45mm (1.8 inches)Bore Diameter: 22mm (0.9 inches)Package List:1 x End Milling cutting machine1 x Face Mill Holder1 x T15 Wrench10 x Carbide Inserts (with box)
Brand Name KJAOYU
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer KJAOYU
Model Number KJAOYUzhq63pmn0b
Material Type Tungsten Carbide
Item Type Name Square Nose
Manufacturer Part Number KJAOYUzhq63pmn0b
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
48 ratings | 20 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (42)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)